آیت الله قاضی

 

برخی از سفارشات آیت الله قاضی ره: اول روخوانی قرآن. می فرمودند قرآن را خوب و صحیح بخوانید. توصیه دیگر ایشان راجع به دوره تاریخ اسلام بود. می فرمودند یک دوره تاریخ اسلام را از ولادت حضرت پیغمبر(ص) تا 255 هـ.ق یا 260 هـ.ق بخوانید. و بعد از عمل به این ها می فرمودند برو نمازشب بخوان!

 

از جمله مضرات روابط ناسالم زن و مرد تهییج و تحریک جنسی است. کسانی که در ارتباطات خود بی بند و بار هستند میل جنسی در آن ها رو به فزونی می‌رود و از آنجا که میل جنسی یک میل تمام نشدنی است، هر روز سرکش‌تر می‌شود تا جایی که شاید به سختی بتوان آن را کنترل کرد.

 

دوستی دختر و پسر

 

آرامش و امنیت از جمله نعمت‌هایی است که خداوند به یک جامعه عطا می‌کند. سلامت روحی، جسمی و روانی افراد در سایه امنیت حفظ خواهد شد و در این محیط است که خلاقیت‌ها و استعدادها ظهور و بروز پیدا خواهد کرد. در محیطی که انسان‌ها بدون هیچ قید و بندی با جنس مخالف خود ارتباط برقرار می‌کنند، به مرور بستر و زمینه بی‌بندوباری و رهایی از قید و بندها را فراهم می‌کند و در دراز مدت موجب بی هویتی و تضاد شخصیتی در زنان و مردان خواهد شد. تاکید اسلام به رعایت حجاب و عفاف تنها متوجه زن‌ها نیست بلکه پوشاندن چشم از نامحرم نیز از جمله توصیه های دین اسلام به مرد است. بنابراین هر قدر سطح اخلاق و ارزش‌های اخلاقی یک جامعه رو به کاهش باشد، بر روابط زن و مرد نیز تأثیرگذار خواهد بود و این روابط شکل زننده و نامناسبی به خود می‌گیرد.

 
  

زمان و مکان نقش بسزایی در عبادات دارند و همانگونه که برای ورود به اماکن خاص معنوی، نیاز به آداب خاصی است، مانند: آداب زیارت آقا علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و یا آداب ورود به مسجدالحرام.

ورود به ایام خاص نیز آداب خاص خود را دارد، مانند: آداب ایام اعتکاف یا عید غدیر، در این میان، ماه مبارک رمضان، به خاطر برجستگی های این ماه، و اهمیت ویژه آن در زندگی و آخرت انسان، دانستن و رعایت آداب ورود به این ماه، به انسان کمک می کند که، نهایت استفاده را از این ماه پر برکت ببرد.

  

رمضان

 

و در مقابل غفلت از این موضوع(آداب ورود به ماه رمضان) و عدم رعایت آن، ممکن است بهره مندی انسان از این ماه را کم کرده و یا یک غفلت کوچک، زحمات انسان در این ماه رحمت الهی را، از بین ببرد.

ائمه اطهار(علیهم السلام) توصیه های بسیار مفیدی، برای آمادگی ورود به ماه مبارک رمضان، فرموده اند.

 

 
سشوار، جاروبرقی، تلویزیون، ماشین لباسشویی و…. همین حالا، از وسایل برقی فاصله بگیرید، چون هر کدام از آنها می‌تواند سلامت شما را تهدید کند.

احتمالا تا اینجای کار، گمان می‌کنید قصد داریم در این گزارش از خطر برق‌گرفتگی برایتان بگوییم، اما منظور ما اصلا برق‌گرفتگی نیست، بلکه مساله‌ای که می‌خواهیم درباره‌اش هشدار بدهیم میدان‌های مغناطیسی اطراف این وسایل است که می‌تواند به طور جدی سلامت‌تان را تهدید کند.

منابع میدان مغناطیسی

پیش از آن که درباره مضرات میدان مغناطیسی توضیح بدهیم، اول باید بدانید که این میدان چیست و تشعشعات آن از کجا به بدن می‌تابد؟ به زبان ساده
 متأسفانه من از سر کنجکاوی یه سری عکس و فیلم متسهجن دیدم همان لحظه پشیمان شدم و توبه کردم اما از اون لحظه دارم با خودم می جنگم همه‌اش دلم میخواد دوباره اون عکس ها را ببینم با این که از بین بردمشون اما فکرش رهام نمی کنه می ترسم از رحمت خدا دور بشم حتی دیگه روم نمیشه توبه کنم؟

 

سیدی

 

در مورد توبه از گناه باید گفت اگر توبه شما از ته دل بود حتما مورد قبول خداوند متعال قرار گرفته است، چرا که رحمت خداوند خیلی بیشتر از آنی است که در فکر ماست. ما اصلا نمی توانیم گستردگی رحمت خدا را تصور کنیم.این تلقینات منفی از طرف شیطان است که می خواهد ما را از خدا دور کند و می خواهد توفیق توبه و عبد بودن را از ما بگیرد.

اما در مورد عذاب روحی: می دانید که پیشگیری بهتر از درمان است و اگر این کنجکاوی انجام نمی شد راحت تر بودید.مطمئن هم باشید که با دوباره دیدن آن صحنه ها نه تنها آرام نمی شوید بلکه این عذاب چند برابر می شود و آرامش شما را از دستتان می گیرد.

ولی گفته اند که پیشگیری بهتر است، نه اینکه درمان محال است و اصلا امکان ندارد ، یقینا با کمک گرفتن از خدا و راهکارهایی که در اینجا ارائه می شود شما می توانید این فکرها را از ذهن خود دور کنید و دوباره به آرامش قبلی برسید.

 

راهکارها:

 
همه چشم ها به آتشی که به بزرگی یک کوه بود دوخته شده بود و هر کس فکری را در ذهنش جولان می داد آیا او می سوزد؟ آیا او دست ار حرف های خودش بر می دارد؟ آیا ابراهیم پیروز است... در این میان گنجشکی به آتش نزدیک می شد و بر می گشت.....

از او پرسیدند: ای پرنده چه کار می کنی؟

پاسخ داد: در این نزدیکی چشمه آبی است و من مرتب نوک خود را پر از آب می کنم و آن را روی آتش می ریزم.

گفتند: ولی حجم آتش در مقایسه با آبی که تو می توانی بیاوری بسیار زیاد است و این آب فایده ای ندارد.

گفت: شاید نتوانم آتش را خاموش کنم اما این آب را می آورم تا هنگامی که خداوند از من پرسید وقتی که بنده ام را بدون گناه در آتش انداختند تو چه کردی؟

 پاسخ دهم: هر آن چه را که از توانم بر می آمد انجام دادم ... .

ابراهیم زمان چون یوسف در چاه غیبت گرفتار است و دوستانش با گناهان و بی توجّهی ها جانش را بر منجنیق آتش میگذارند،
و در این میان ما چه می کنیم ؟ ؟ 
 
شب نیمه شعبان، شب بسیار مبارکى است. پیامبر گرامی اسلام (ص) در حدیثی فرمود: در نیمه شعبان اجل‌ها نوشته و ارزاق قسمت می شود و خدای عزّ وجلّ در این شب بیش از موهای بزهای قبیله بنی‌کلب، بندگانش را می‌آمرزد و فرشتگان را به آسمان دنیا و از آنجا به زمین نازل می‌کند و در این نزول ابتدا در مکه فرود می‌آیند.
حضرت ولی عصر(عج) و آخرین حجّت الهی در سحرگاه نیمه شعبان سال ۲۵۵ (ه. ق) چشم به جهان گشودند و احتمال اینکه این شب مبارک شب قدر باشد، وجود دارد؛ چنانکه امام صادق(ع) در ابن باره فرمود: همان‌طور که خداوند به پیامبر(ص) شب قدر مرحمت فرمود، به ما اهل بیت نیز نیمه شعبان را عطا کرد. 
 برنامه های متعدد فرهنگی و اجتماعی در سال های اخیر در زمینه آگاه سازی، آموزش خانواده، معلمان، همسالان و ... از جانب سازمان ها و ادارات مختلف در دست اجرا است اما در این مقاله کوتاه تلاش می گردد اهم مواردی که باید والدین و خانواده ها و جوانان در جهت پیشگیری از اعتیاد توجه نمایند به اختصار عنوان گردد

1 - نگرش ها و ارزش های مذهبی

مطالعات متعدد در سطح جهان نشان داده اند که یکی از عوامل محافظت کننده در مقابل سوء مصرف مواد، داشتن اعتقادات و باورهای رایج دینی و مذهبی است.

2 - شیوه های صحیح فرزند پروری در برقراری ارتباط صمیمانه با فرزندان

برقراری جو عاطفی گرم و صمیمی بین اعضای خانواده در کنار مسئولیت پذیری، وجود نظم و مقررات و برآورده نمودن منطقی نیازهای فرزندان از عوامل مهم پیشگیری از اعتیاد است تحقیقات نشان می دهد که کیفیت روابط عاطفی اعضای خانواه مهمتر از مدت آن است.

3 - نقش دوستان و همسالان

همه ما بهترین و شیرین ترین خاطره ها را در کنار دوستان علی الخصوص در دوران نوجوانی به یاد داریم. بررسی ها نشان می دهد 54 درصد از افراد معتاد اولین تجربه مصرف مواد را در کنار دوستان داشته اند. بدیهی است کمک به فرزندان در فرآیند دوست یابی و نظارت بر رفتارهای آنان فارغ از ترس، تعقیب و کنجکاوی از وظایف والدین مسئولیت پذیر است.

4 - آموزش مهارت های زندگی به فرزندان

شرایط پیچیده و ناپایدار و سرعت پیشرفت جوامع، نوجوانان و جوانان را با استرس های مختلف روبه رو می سازد که آموزش مهارت های حل مساله، تصمیم گیری، مقابله با استرس، تاثیرات منفی همسالان، مهارت برقراری ارتباط و احساس مسئولیت در فرزندان از اهمیت اساسی برخوردار است؛ هرچندکه انسان برای دستیابی به بسیاری از مهارت ها مانند رانندگی نیاز به آموزش و مهارت دارد.

5 - آموزش الگوی خوب بودن

والدین همیشه الگوی زندگی فرزندان خود هستند. فرزندان بسیاری از الگوهای رفتاری، خصوصیات اخلاقی، انگیزه ها و ارزش های والدین خود را از طریق فرایندهای تقلید و همانند سازی کسب می کنند. نگرش والدین نسبت به مصرف مواد و پیام هایی که به طور مستقیم و غیر مستقیم به فرزندان منتقل می کنند؛ مانند پدری که در خانه سیگار، قلیان مصرف می ‎کند.

تحقیقات بیانگر آن است 87% از معتادان با سیگار و قلیان شروع کرده اند؛ بنابراین نوع نگرش، رفتار و کردار، والدین برفرزندان تاثیر برجای می گذارد و والدین و خانواده ها، به عنوان سنگ بنای جامعه نقش حیاتی در تربیت نسلی پویا و آینده ساز ایران اسلامی برعهده دارند.

 
شنیدید که یه عده از مردم چند
ماه منتظر میمونن تا مثلا فلان برَند و فلان مارک حراجی بزاره که برن
خریدای یسالشونو بکنن؟!حضرت علی در مورد ماه شعبان
میفرمایند:
ای گروه تازه کار، امروز غره
شعبان کریم است  پروردگار او را به این نام نامیده است چراکه خیرات در آن پراکنده شده است.
براستی که  خداوند
درهای حسنات خود را باز کرده و  بشما قصر های جاودانه راجلوه داده
و خیرات را بقیمت
ارزانی ارائه کرده و در قبال کارهای آسان آنرا می دهد پس آنرابخرید
و  شیطان نیز بلاهای خودرا جلوه داده و (آیا رواست که)
شما در گمراهی و طغیان پیوسته بکوشید  و به ابلیس متمسک شوید !
و از بابهای خیراتکه بر شماباز شده روی گردانید  و این غره ماه شعبان است

شعبان هم ماه حراجی تمام خوبیها
که فقط سالی یبار اتفاق میفته

گفتن هزاربار
لا اله الا الله ُو لا نعبُدُ الا ایّاهُ مُخلِصینَ لهُ الدینَ وَ لَوْ کَرِهَ المُشرِکون
در تمام این ماه ثواب بسیاری دارد از جمله عبادت هزار ساله در نامه  اعمال نوشته میشود

اگه بعد از هر نماز 12بار ذکر بالارو بگیم تقریبا میشه 1000بار

بیا بیاد همه باشیم

.......التماس دعا.........
-- مقام معظم رهبری
در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری که آیت الله خامنه ای نیز بین آنها بودند ازآیت الله بهاءالدینی(ره) در مورد ایشان سوال نمودند، آقا فرمودند: «اذیتم نکنید، اذیتم نکنید، آقای خامنه ای را باید کمک کرد»

 

 

رابطه آیت الله بهاءالدینی(ره) و آیت الله خامنه ای(حفظه الله)

 

 
 
 پسر بچه ای تند خو در روستایی زندگی می کرد. روزی پدرش جعبه ای میخ به او داد و گفت هربار که عصبانی میشود و کنترلش را از دست میدهد باید یک میخ در حصار بکوبد. روز نخست پسر 37 میخ در حصار کوبید. اما به تدریج تعداد میخ ها در طول روز کم شدند.
 او دریافت که کنترل کردن عصبانیتش آسان تر از کوبیدن آن میخها در حصار است. در نهایت روزی فرا رسید که آن پسر اصلا عصبانی نشد. او با افتخار این موضوع را به اطلاع پدرش رساند و پدر به او گفت باید هر روزی که توانست جلوی خشم خود را بگیرد یکی از میخهای کوبیده شده در حصار را بیرون بکشد. روزها سپری شدند تا اینکه پسر همه میخها را از حصار بیرون آورد. پدر دست او را گرفت و به طرف حصار برد.

"کارت را خوب انجام داری پسرم. اما به سوراخهای حصار نگاه کن. حصار هیچوقت مثل روز اولش نخواهد شد. وقتی موقع عصبانیت چیزی میگویی، حرفهایت مثل این، شکافهایی برجای میگذارند. مهم نیست چند بار عذر خواهی کنی، چون اثر زخم همیشه باقی می ماند."

مراقب حرفهایتان باشید، چون می توانند بسیار آزار دهنده باشند و اثراتشان برای سالها باقی بماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 بالاخره علم بهتر است یا ثروت؟

 

جمعیت زیادی دور حضرت علی(علیه السلام) حلقه زده بودند. مردی وارد مسجد شد و در فرصتی مناسب پرسید:

- یا علی! سؤالی دارم. علم بهتر است یا ثروت ؟

علی(علیه السلام) در پاسخ گفت:
اولین رخداد در مورد خورشید گرفتگی جزیی بود که تصویر ان را در زیر به خوبی مشاده می کنید . خورشید گرفتگی یا کسوف زمانی رخ می دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار میگیرد و سایه ای از ماه بر روی خورشید می افتد که به آن خورشید گرفتگی می گویند .
امام صادق علیه السّلام فرمود: شما را به نماز شب سفارش مى‏کنم که آن سنّت پیامبر شما است و طریقه و شیوه صالحان و نیکوکاران پیش از شما، و برطرف کننده درد و ناخوشى از تن‏هاى شما است.[1]

در روایت دیگری امام صادق علیه السّلام فرمود: مردم صبحگاهان که از بستر خود برمى‏خیزند به سه گروه دسته بندى شده‏اند یا جزء یکى از این سه گروه هستند:

1-    یک عدّه سود برده‏اند و ضرر نکرده‏اند،

2-   و یک گروه زیان دیده‏اند و بهره‏اى نیافته‏اند،

3-   و گروه آخر نه زیان دیده‏اند و نه سود برده‏اند،  

1-   امّا گروه اوّل که در طول شب سود برده‏اند و زیان ندیده‏اند کسانى هستند که از خواب برخاسته و وضو ساخته و نماز گزارند و به ذکر یاد خداوند عزّ و جلّ کنند این گروه همان کسانى هستند که سود برده و زیان نکرده‏اند،

2-   و امّا گروه دوّم کسانى هستند که شب را در معصیت خداوند عزّ و جلّ گذرانیده‏اند این همان گروه زیان دیده هستند که هیچ نفعى نبرده‏اند،

3-   و بالاخره گروه سوم شب را پیوسته در خواب گذرانیده تا صبحگاهان این گروه همان دسته است که نه زیان کرده و نه سود برده است.[2]

گاهی از اوقات گناه باعث می شود که انسان از نماز شب محروم گردد.

امام صادق علیه السّلام فرمود: همانا شخص گناهى مرتکب مى‏شود و بر اثر آن از نماز شب‏ محروم مى‏شود و تأثیر کار بد در صاحبش از تأثیر کارد[3] در گوشت زودتر است.[4]

در روایتی از امام صادق علیه السلام از جمله نسیمهاى رحمت خداوند عزّ و جلّ  بیدارى و اشتغال به عبادت در شب می باشد .[5]

نماز شب نور است و نورانیت می آورد و کسانی که نماز شب می خوانند انسانهای نورانی هستند و این نورانیت را نه تنها بقیه انسانها در وجه و صورت کسی که نماز شب می خواند می بینند بلکه فرشتگان آسمان نیز آن نور را مشاهده می کنند.

از امام صادق علیه السّلام روایت کرده که آن حضرت فرمود: همانا خانه‏هائى که در آن شب هنگام نماز خوانده مى‏شود و در نماز تلاوت قرآن مى‏کنند (یا بخاطر همان تلاوت قرآن)، روشنى و نورى به آسمان و ساکنان آسمان میدهد همانگونه که ستارگان آسمان براى ساکنان زمین پرتوافشانى مى‏کنند.[6]

 طریقه خواندن نماز شب:
اعیاد شعبانیه بر تمامی شیعیان مبارک باد.

(ولادت امام حسین وامام سجاد وحضرت ابوالفضل علیهم السلام)