اولین رخداد در مورد خورشید گرفتگی جزیی بود که تصویر ان را در زیر به خوبی مشاده می کنید . خورشید گرفتگی یا کسوف زمانی رخ می دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار میگیرد و سایه ای از ماه بر روی خورشید می افتد که به آن خورشید گرفتگی می گویند .


اولین رخداد در مورد خورشید گرفتگی جزیی بود که تصویر ان را در زیر به خوبی مشاده می کنید . خورشید گرفتگی یا کسوف زمانی رخ می دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار میگیرد و سایه ای از ماه بر روی خورشید می افتد که به آن خورشید گرفتگی می گویند .
 تصویر بعدی مربوط به کهکشان m11است . این کهکشان که به کهکشان فرفره ای مشهور است توسط 4 دوربین ناسا تصویر برداری شده است .اختر شاناسان با توجه به تاویر دریافتی از این کهکشان توانستند به رخداد های عجیبی در جای جای این کهکشان پی ببرند .نور قرمز که نشان دهنده نور مادون قرمز کهکشان اسپیتزر است نشان از این است که گرد و غبار های موجود چنان گرم می شوند که ستاره ها تبدیل و شروع به پیدایش می گردند.

غروب خورشید همیشه از دل انگیز ترین صحنه های طبیعت است . خورشید در حال غروب در کنار اقیانوس آرام و سواحل دل انگیز آن یکی از تصاویر دیدنی این هفته به شما می آید .

هرچیز سماوی زیبایی خاص خود را ددارد در این تصویر چین و چروک های حاصل از نور خورشید که با همکاری ابرها تصویر زیبایی را تداعی می کند مشاهده می کنید .

در تصویر زیر سفینه فضایی بدون سرنشینی را مشاهده می کنید که در این هفته در اطراف فضا مشفول به تحقیق و بررسی بود .

 

رنگین کمان پدیده ایست که از کودکی بارنگ های زیبای خود در اذهان همه مانده است . در این تصویر که از کانادا دریافت شده است هاله های رنگی رنگین کمان را در اطراف خورشید مشاهده می کنیم

مترجم :زهرا معبودی
برگرفته از : مجله فضایی

نوشته شده در چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ توسط گروه نجوم فنز پرشین بلاگ نظرات ( 0) |
 

 

 

 

طبق عقاید گذشتگان ماه این برجسته ترین جرم آسمان شب کششی نامرئی بر روی اقیانوس ها و جزر و مدشان دارد . در سلامت و ذهن انسانها اثرگذاراست وحتی لغت جنون نیز ریشه  در همین اعتقاد دارد . حال تلسکوپهای فضایی و مدلهای کامپیوتری به اثر نامرئی ماه بر فواصل دور از خود پی برده اند . البته بر روی انسانها تاثیری ندارد بلکه اثر آن برروی بادهای خورشیدی مشخص شده . بادهای خورشیدی جریانی ظریف از گازهایی یونیزه است که پلاسما نام دارد که با سرعت یک میلیون مایل در ساعت در همه سطوح خورشید می وزند و وقتی تراکم و تلاطم این بادها شدت می گیرد حتی به میدان مغناطیسی زمین هم برخورد می کنند و این طوفانهای تشعشعی می توانند باعث از کار انداختن ماهواره ها ، نیروگاه های برق و سیستم ارتباطی گردند . همچنیین حباب مغناطیسی اطراف زمین بادها ی خورشیدی را به عقب می راند . اطراف ماه برعکس زمین است ، دکتر اندرو پاپ از دانشگاه کالیفرنیا می گوید : " تصور میشد که بادهای خورشیدی به سطح قمر هجوم می برند هیچ اخطاری ندارند و به عقب برگشت داده نمی شوند.

 

اخیرا یک  فضاپیما علائمی از حضور اثرات ماه را در بادهای خورشیدی کشف کرده . ما پرتوهای الکترونی و منابع یونی را بر بالای بخش روشن ماه دیده ایم که ازسطح ماه 10000کیلومتر فاصله داشته ونوعی اغتشاش در بادهای خورشیدی بالای ماه ایجاد کرده و باعث تغییرات ظریفی در مسیر و تراکم بادهای خورشیدی شده ." اولین بار این پرتوهای الکترونی در ماموریتی که مدارگرد ماه ناسا داشته دیده شده این در حالیست که کاگویا ، چانگ و چاندرا همگی منابع یونی را به مقدار کم مشاهده کرده اند . دکتر ویلیام فارل از مرکز پروازهای فضایی ناسا می گوید: "کشف این اغتشاش مشابه در ماه شگفت انگیز است . مدلهای کامپیوتری این مشاهدات را توضیح می دهد و نشان داده که یک میدان الکتریکی پیچیده توسط نور خورشید و بادهای خورشیدی در نزدیک سطح ماه ایجاد شده . مدلهای کامپیوتری نشان داده زمانیکه یونهای موجود در بادهای خورشیدی با بقایای میدانهای مغناطیسی در نواحی خاص سطح ماه برخورد می کنند برگشته و در فضا منتشر می شوند . با ظهور این بادهای خورشیدی اقمار و خرده سیارکهای منظومه شمسی در آن قسمت از بدنه شان که روز است لایه اغتشاش را خواهند داشت . شاید در آینده از طریق این بادها و میدانهای ایجاد شده بتوانیم اطلاعات بسیاری از جرمهایی در فواصل نزدیک به دست آوریم .