می‌خواهید اعتماد به نفس داشته باشید؟ ولی اگر نداشته باشید یا اعتماد به نفس شما کم باشد چه اتفاقی می‌افتد؟
اعتماد به نفس واقعی را نمی‌توان یک شبه به دست آورد.تلا‌ش زیادی لا‌زم است تا خودتان را به عنوان انسانی شایسته که ارزش احترام و دوست داشتن را دارد بیابید.


۱) نگرانی و تشویش خود را تشخیص دهید. ببینید این حس ملامتی که در پس ذهنتان، شما را آزار می‌دهد، چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود که از خودتان خجالت بکشید؟ ممکن است جوش صورت شما باعث خجالتتان باشد یا ممکن است کسی که او را دوست داشته اید در گذشته یا حتی الان‌ از احساسات زیبای شما سو استفاده کرده است و همین امر باعث دل نگرانی شما شده است. مشخص کنید که چه چیزهایی باعث شده


که شما احساس بی ارزشی کنید و خجالت بکشید سپس نامی‌روی آنها بگذارید.
۲) درمورد آنها با دوستان خود صحبت کنید و آنها را بروز دهید و سعی کنید هر روز آنها را کوچک‌تر و ضعیف‌تر کنید. ریشه این مشکلا‌ت را پیدا کنید و بدانید که قبل از انجام هر کاری باید آنها را حل کنید.
۳) به یاد داشته باشید که هیچ‌کس فرد کاملی نیست و حتی ممکن است افرادی که بالا‌ترین اعتماد به نفس را دارند نگران و مضطرب باشند. شاید هر یک از ما در جایی از زندگی خود احساس کنیم که چیزی را کم داریم و آگاه نبودن از واقعیت‌هاست پس باید بدانیم که زندگی جاده‌ای پر از ناهمواری است.
۴) موفقیت‌هایی را که کسب کرده‌اید مشخص کنید. هر شخصی در زمینه‌ای موفق است پس آن زمینه‌ها را بیابید سپس روی استعدادهای خودتمرکز کنید و به خودتان اجازه دهید که به آن چیز افتخار کنید و به خود ببالید و برای آن موفقیت‌ها به خود مباهات کنید. در مغز شما قسمتی وجود دارد که در آنجا خودتان را یک قربانی معرفی می‌کنید و این همان لحظه‌ای است که احساس حقارت می‌کنید پس به خودتان اجازه ندهید که یک قربانی باشید.
۵) خوش‌بین باشید حتی اگر احساس خوبی ندارید سعی کنید به حال خودتان و یا حتی دیگران ترحم و دلسوزی نکنید و هیچ‌وقت نگذارید که دیگران شما را تحقیر کنند. بدانید که این کار تنها زمانی که شما اجازه دهید ممکن می‌شود. اگر شما مدام خودتان را کوچک کنید دیگران نیز همینطور فکر می‌کنند. در عوض در مورد خود، آینده و پیشرفتتان خوش‌بینانه صحبت کنید و از حرف زدن درباره توانایی و خصوصیاتتان با دیگران واهمه نداشته باشید و بدین طریق این ایده‌های مثبت را در ذهن خود پرورش دهید.
۶) در آینه نگاه کنید و لبخند بزنید. بررسی‌ها نشان داده است که حالت صورت شما می‌تواند عواطف خاصی را در ذهنتان به دنبال داشته باشد پس هر روز با نگاه کردن درآینه و لبخند زدن شادتر باشید و در پی آن اعتماد به نفس بیشتری را به دست آورید.
۷)‌ انجام کاری با اعتماد به نفس باعث می‌شود که شما اعتماد به نفس خود را باور کنید پس همیشه تظاهر کنید که فردی با اعتماد به نفس بسیار بالا‌ هستید حال چه احساسی دارید؟
۸) خودتان را از طرق مختلف ابراز کنید مثلا‌ از راه هنر، موسیقی، نویسندگی و ... پس بدانید که از چه چیزی لذت می‌برید. هرکس با توانایی و استعداد خاصی به دنیا آمده است و شما می‌توانید این توانایی‌ها را در خودتان پرورش دهید. اگر نام بردن دو یا سه تا از این استعدادها برایتان دشوار است در مورد کارهایی که دیگران انجام می‌دهند فکر کنید ممکن است شما هم بعضی از آنها را انجام دهید و دروس مخصوص به آن را مطالعه کنید. به دنبال شور و هیجان خود رفتن نه تنها خواص درمانی دارد بلکه به شما این احساس را خواهد بخشید که شما فردی ماهر و بی‌نظیر هستید که همه اینها می‌تواند در ساخت اعتماد به نفس به مشا کمک کند.