حجت‌الاسلام سیدمحمدمهدی طباطبایی:
افرادی که توانایی حفظ کل قرآن را ندارند، بر روی حفظ موضوعی کار کنند

 

 

 حفظ قرآن کریم مقدماتی دارد و تا آن مقدمات حاصل نشده، نباید به حفظ پرداخت؛ افرادی نیز که توانایی این مهم را ندارند، بر روی حفظ موضوعی قرآن کریم، تلاوت، ترجمه و تفسیر کار کنند.
حجت‌الاسلام "سید محمدمهدی طباطبایی"، رئیس مؤسسه فرهنگی ـ هنری جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع)، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با بیان این مطلب و در پاسخ به این سؤال که چه فرصت‌هایی برای ارتقاء روش‌های حفظ قرآن در مؤسسات وجود دارد، اظهار کرد: در مؤسسه فرهنگی ـ هنری جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع) از روش‌های نوین یادگیری استفاده می‌شود؛ اولین روش که برای کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش اشاره است.
رئیس مؤسسه فرهنگی ـ هنری جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع) تصریح کرد: باید بر روی استادان قرآن کریم تأکید بسیاری شود، زیرا استادان هستند که می‌توانند حافظان خوبی را تربیت کنند؛ همچنین وسائل کمک‌آموزشی در حفظ قرآن کریم تأثیر به‌سزایی دارد.
حجت‌الاسلام طباطبایی گفت: تنوع در برنامه‌های حفظ قرآن کریم بسیار مؤثر است، زیرا هر مقدار تنوع در این زمینه وجود داشته باشد، نوجوانان و جوانان استقبال بیشتری از حفظ قرآن کریم خواهند داشت.
وی در پاسخ به این سؤال که چه مدت زمانی را برای حفظ قرآن پیشنهاد می‌دهید، عنوان کرد: مدت زمان حفظ کل قرآن کریم برای هر فردی مختلف است؛ برای نمونه قرآن‌آموز پنج‌ساله‌ای در مؤسسه جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع) وجود داشت که روزی پنج صفحه از قرآن کریم را حفظ می‌کرد.
رئیس مؤسسه فرهنگی ـ هنری جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع) بیان کرد: برخی دارای حافظه خوبی هستند و قرآن کریم را در مدت کوتاهی حفظ می‌کنند، برخی از افراد هم با مشقت این کار را انجام می‌دهند و این موضوع در روایات و احادیث ائمه معصومین(ع) نیز آورده شده است.
حجت‌الاسلام طباطبایی اظهار کرد: در حفظ قرآن کریم هر فردی باید برنامه مختص خود را دنبال کند، یعنی اگر ما یک برنامه خوب را از شخصی که دارای حافظه قوی است، دریغ کنیم یک ظلم به آن شخص کرده‌ایم، لذا استادان حفظ قرآن کریم هدایت‌های تحفیظی می‌کنند و مشخص می‌کنند که فردی که چند ماه مشغول به حفظ قرآن کریم است، توانایی حفظ کل قرآن را در چه مدت زمانی دارد و بر طبق آن، برای فرد مورد نظر برنامه‌ریزی می‌شود.
وی در پاسخ به این سئوال که چه مدت زمانی را برای اتمام حفظ کل قرآن پیشنهاد می‌دهید، تصریح کرد: حفظ قرآن کریم مقدماتی دارد و تا آن مقدمات حاصل نشده، نباید به حفظ قرآن کریم پرداخت و مقدمات این مهم روخوانی، روان‌خوانی، تجوید، ترجمه، ترتیل‌خوانی و صوت و لحن است. اگر این مقدمات تکمیل شد، باید دو، سه جزء ازجمله قصار سُوَر حفظ شود و در نهایت این فرد آماده حفظ کردن کل قرآن کریم است.
رئیس مؤسسه فرهنگی ـ هنری جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع) گفت: سن هفت سالگی برای شروع حفظ مناسب است، اما همان‌گونه که ذکر شد، باید ابتدا مقدمات حفظ فرا گرفته شود و اگر استاد تأیید کرد که این فرد برای حفظ کل قرآن کریم آماده است، می‌تواند از کلاس چهارم دبستان شروع به حفظ کل قرآن کند.
حجت‌الاسلام طباطبایی در پاسخ به این سؤال که آیا افرادی را سراغ داشته‌‌اید که به دلیل انجام روش غلط، حفظ قرآن را رها کرده‌اند، بیان کرد: چنین مواردی وجود دارد، برای نمونه برخی افراد استعداد ذاتی حفظ قرآن کریم را در مدت زمان کوتاه ندارند. وقتی این شخص برای حفظ اقدام کند، در میانه‌ راه منصرف می‌شود.
وی گفت: در مورد حفظ کل قرآن کریم استادان فن حفظ باید افراد را راهنمایی کنند و آنان بعد از مدتی که قرآن‌آموز آموزش دید، متوجه می‌شوند که این فرد توانایی حفظ قرآن کریم را دارد یا نه و اگر غیر از این انجام شود، فرد نه تنها قرآن کریم را حفظ نمی‌کند، بلکه در این راه آسیب می‌بیند.
رئیس مؤسسه فرهنگی ـ هنری جامعة‌القرآن الکریم و اهل‌البیت(ع) در پایان افزود: افرادی که توانایی حفظ کل قرآن کریم را دارند، حتماً به حفظ قرآن کریم بپردازند و کسانی که توانایی این مهم را ندارند، بر روی حفظ موضوعی قرآن کریم، تلاوت کلا‌م‌الله مجید، ترجمه، تفسیر قرآن کریم کار کنند، زیرا قرآن کریم کتاب زندگی‌ساز است و ما نباید از این موهبت الهی محروم شویم.