ناتوانی در «نه» گفتن، دیگران را برای تکرار تقاضاهای زیاده‌خواهانه یا گستاخانه خود ترغیب خواهد کرد. شما که دوست ندارید این اتفاق رخ بدهد؟

 


 

ترس از سرطان یا فوبیا

 

چگونه «نه» بگوییم؟

موقعیت‌های فراوانی ممکن است در زندگی بسیاری از ما به وجود بیاید که برای پاسخ به یک پیشنهاد، با مشکل مواجه شویم. خیلی از ما دوست داریم به تقاضاهای زیادی پاسخ منفی بدهیم؛ اما نمی‌توانیم این کار را بکنیم. راستی چه‌طور می‌توان «نه» گفت؟

1- گام اول، شناسایی جایگاه خودمان در روابط اجتماعی با دیگران است. ما واقعاً چه‌قدر برای خود و آسایش‌مان ارزش قائلیم؟ عمدتا کسانی در دادن پاسخ منفی دچار مشکل هستند که همواره ارزش دیگران را از خود بیشتر می‌دانند و این یک پندار کاملاً اشتباه است. چگونه راضی به ناراحتی دیگران نیستیم، اما با رنجیده شدن خودمان کنار می‌آییم؟!

2- اگر نگران این هستید که با «نه» گفتن، دوستان خود را از دست بدهید، بیم‌ناک نباشید. دوستان حقیقی شما در صورت مشاهده صراحت یا رو‌راستی‌تان، ارزش بیشتری برای شما قائل خواهند شد.

امیدواریم به خواندن این مطلب یا فکر کردن به پیشنهادهای آن «نه» نگفته باشید!

 

3-«نه» گفتن را از سطوح پایین‌تر تمرین و تکرار کنید. اگر مخالفت با درخواست غیرمعقول رئیس‌تان برای شما دشوار است، پاسخ منفی را از اعضای صمیمی‌تر خانواده یا گروه دوستان شروع کنید تا اعتماد به نفس‌تان تقویت شود.

 

4- هرگز فراموش نکنید که این حق شماست تا با تقاضاهای غیرمنطقی دیگران مخالفت کنید. اگر «نه» نگویید و همواره هر پیشنهادی را تأیید کنید، به جای آن‌که پشت‌سرتان بگویند: "چه‌قدر «جنتلمن» یا «محترم» بود"، خواهند گفت: "با چه آدم ساده‌لوحی روبه‌رو بودیم!"

5- ناتوانی در «نه» گفتن، دیگران را برای تکرار تقاضاهای زیاده‌خواهانه یا گستاخانه خود ترغیب خواهد کرد. شما که دوست ندارید این اتفاق رخ بدهد؟

6- وقتی در مواقع لازم و ضروری «نه» می‌گویید، دیگران را به پایه‌گذاری یک رفتار صادقانه و دور از دروغ تحریک می‌کنید. این در نهایت باز هم به نفع خود و دوستان‌تان خواهد بود.

7- «نه» گفتن در مواقع لازم، نشان‌دهنده استقلال شخصیتی و قابل احترام شماست. موافقت با همه چیز و همه‌کس در طولانی‌مدت، باعث انعطاف بیش از حد شخصیت شما و ژله‌ای شدن آن خواهد شد.

8- در مواقعی که حقیقتا دادن پاسخ منفی برایتان دشوار است، با جملاتی مثل: "بگذار راجع به آن فکر کنم"، برای خودتان زمان بخرید و راه‌های جدیدتری را تجربه کنید.

9- گاهی لازم است از شرایط چهره به چهره رها شوید تا آسوده‌تر پاسخ منفی را بدهید. در این گونه موارد، جواب نهایی را به یک مکالمه تلفنی موکول کنید.

10- امیدواریم به خواندن این مطلب یا فکر کردن به پیشنهادهای آن «نه» نگفته باشید!