دیدگاه قرآن کریم در مورد ثروت (کلید های طلایی برای پولدار شدن) آن است که برای بدست آوردن پول و ثروت باید سعی و تلاش کرد و بدون سعی و تلاش انسان در زندگی خود به هیچ آروزیی نمی‌رسد: (وَ مِنْ رَحْمَتِهِ جَعَلَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ لِتَسْکُنُوا فیهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ: و از رحمت او آنکه برای شما شب و روز را پدید آورد تا در آن یک، بیاسایید و در این یک به طلب روزی برخیزید، باشد که سپاس گویید.(القصص:  73)

 

 


 

جدایی از شیطان

 

همه انسان‌ها برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی تلاش می‌کنند و هرکدام آرزو دارند زودتر از دیگری به موفقیت دست پیدا کنند. در این مسیر،‌ هر کسی ادعا می‌کند که او راهنمای واقعی این جاده است و با او می‌توان تا انتها پیش رفت.

در این میان  یکی از مدعیان اصلی و قدرتمند این مسیر طول و دراز شیطان است که با برنامه ریزی‌ها و طرح‌هایی که با کار گروه های تخصصی خود ریخته است، قصد دارد انسان‌ها را در مدرسه موفقیت ثبت نام کند.

تبلیغات زیادی برای ثبت نام در مدرسه موفقیت به ریاست شیطان در سطح شهرها و روستاها شده است و برای همه جذابیت خاصی دارد. بنرهایی را در سطح شهر مشاهده می‌کنیم که بر روی آن‌ها این جملات نوشته شده:

(ثبت نام در این کلاس‌ها رایگان هست. هیچ شرط سنی لحاظ نشده است. 24 ساعته آماده ثبت نام از شما هستیم )

اما در کنار همه این تبلیغات بنرهای متفاوتی نیز به چشم  می‌خورد که حکایت از این دارد که افراد از شرکت در این کلاس‌ها  خود داری کنند، بنرهایی که بر روی آن‌ها اینگونه نوشته شده است:

یَا بَنِی آدَمَ لاَ یَفْتِنَنَّکُمُ الشَّیْطَانُ؛ ای فرزندان آدم زنهار تا شیطان شما را به فتنه نیندازد (27: اعراف)

إِنَّ الشَّیْطَانَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا؛ در حقیقت شیطان دشمن شماست شما [نیز] او را دشمن گیرید. ( فاطر:6)

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ وَمَن یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَاء؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید پای از پی گام های شیطان منهید و هر کس پای بر جای گام های شیطان نهد [بداند که] او به زشتکاری و ناپسند وامی‌دارد ( نور: 21)

وَیُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَن یُضِلَّهُمْ ضَلاَلًا بَعِیدًا؛ شیطان می‌خواهد آنان را به گمراهی دوری دراندازد ( نساء:60)

اما با وجود همه این توصیه‌ها و هشدارها طولی نمی‌کشد که خیلی‌ها در این مدرسه  ثبت نام می‌کنند و این مدرسه با حضور رئیس آن (شیطان) بار دیگر شروع به کار می‌کند. شیطان برای مدرسه موفقیت چندین ترم را در نظر گرفته است که در این مقاله تنها به ترم اول مدرسه موفقیت پرداخته می‌شود.

دیدگاه قرآن کریم در مورد ثروت(کلید های طلایی برای پولدار شدن) آن است که برای بدست آوردن پول و ثروت باید سعی و تلاش کرد و بدون سعی و تلاش انسان در زندگی خود به هیچ آروزیی نمی‌رسد: وَ مِنْ رَحْمَتِهِ جَعَلَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ لِتَسْکُنُوا فیهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ؛ و از رحمت او آنکه برای شما شب و روز را پدید آورد تا در آن یک، بیاسایید و در این یک به طلب روزی برخیزید، باشد که سپاس گویید

 

ترم اول: یک شبه میلیاردر شوید

برای ترم اول برنامه های خاصی در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آن‌ها کلاس ثروت است کلاسی که بر سر در آن نوشته شده است: یک شبه میلیاردر شوید

یکی از برنامه های این مدرسه برای موفقیت این است که قصد دارد همه دانش آموختگان خود را بدون هیچ تلاش و کوششی و تنها با حضور در کلاس‌های خود ثروتمند کند، همه با اشتیاقی خاص در این کلاس شرکت کردند و منتظرند که کلاس شروع شود. شیطان شروع به صحبت می‌کند و با زیبایی خاصی که در لحن کلام خود دارد اسرار  ثروتمند شدن برای دانش اموختگان را بیان می‌کند.

1)قمار:

به نظر من یکی از بزرگ‌ترین اسرار ثروتمند شدن قمار است که می‌تواند همه شما را یک شبه میلیاردر کند و نیازی به کار و تلاش هم ندارد از همین امروز قمار را در زندگی خود تجربه کنید. این جملاتی است که شیطان برای دانش آموختگان خود بیان می‌کند.

قمار

 

با شنیدن این جملات عده ای  از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجند و بسیار خوشحال می‌شوند از اینکه بدون هیچ تلاشی می‌توانند همه چیز را بدست بیاورند  اما عده ای که دانش آموختگان خوبی هستند شروع به تحقیق می‌کنند تا حقیقت امر برای آن‌ها کاملا روشن شود. در اولین مراحل تحقیق خود به این آیه شریفه می‌رسند که می‌فرماید:

یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنصَابُ وَ الْأَزْلَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّیْطَنِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! همانا شراب و قمار و بت‌ها و تیرهای قرعه، پلید و ازکارهای شیطان است، پس از آن‌ها بپرهیزید، تا رستگار شوید. ( المائدة:  90)

مرحله دوم تحقیقات در میان افرادی که در ترم‌های قبل در این مدرسه حضور داشته‌اند شروع می‌شود که آیاآنها واقعا از این کلاس‌ها راضی هستند یا خیر؟

در دومین مرحله به این نتایج دست پیدا می‌کنند:

یکی از کارمندان شهرداری لوس آنجلس، در مدت یک سال، بیش از 50هزار دلار از صندوق شهرداری بالا کشید تا بدهی‌های لاتاری و قمار بازی‌های خود را با آن بپردازد. (نشریه انجمن امور همگانی نیویورک، ص9-14)

یک قمار باز حرفه ای به خبرنگار نیویورک تایمز گفت: من چنان در این سوراخ گیر کرده بودم که می‌بایست یا بیرون می‌آمدم یا خودکشی می‌کردم. (نشریه انجمن امور همگانی نیویورک، ص9-14)

این گزارش  در مورد حرف های کسانی بود که در سال‌های قبل در مدرسه موفقیت شرکت کرده بودند و در زندگی آن‌ها نه تنها خبری از ثروت نبود بلکه زندگی‌شان  تبدیل به لجن زاری شده بود که بیرون آمدن از آن  بسیار مشکل است.

 

2)ربا

ربا یکی دیگر از مواردی است که شیطان به عنوان اسرار ثروتمند شدن بیان می‌کند اما باز حقیقت چیز دیگری را بیان می‌کرد:

وَمَا آتَیْتُم مِّن رِّبًا لِّیَرْبُوَ فِی أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا یَرْبُو عِندَ اللَّهِ وَمَا آتَیْتُم مِّن زَکَاةٍ تُرِیدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ؛ و آنچه (به عنوان) ربا دهید تا در اموال مردم افزوده شود (مثلا ده دینارتان در مال او دوازده شود) در نزد خدا زیاد نمی‌شود، و آنچه از زکات دهید در حالی که خواهان رضای خدا باشید (سود خواهید برد، و) چنین کسانی هستند که برنده سود چند برابرند( الروم :  39)

قدرت تخریب این عمل برای ترویج فساد در جامعه آنقدر زیاد است که در روایات ما تشبیه های عجیبی برای کسی که مرتکب این می‌شود بیان شده است برای مثال امام صادق علیه السلام  فرموده است: درهم ربا أعظم عند الله من سبعین زنیّة کل‌ها به ذات محرم فی بیت الله الحرام: یک درهم ربا، از هفتاد مرتبه زنا با محارم در خانه خدا بدتر است.( وسائل الشیعة جلد 18)

در تحقیقات مشخص می‌شود که رشوه می‌تواند آثار بدی از جمله حذف عدالت، یأس و ناامیدی ضعفا، جرأت و جسارت اقویا، فساد و تباهی حاکم و قاضی، از بین رفتن اعتماد عمومی را در جامعه گسترش دهد و جامعه را به فساد و تباهی بکشاند

3)رشوه

کلاس‌های ترم اول مدرسه موفقیت رو به اتمام است و شیطان قصد دارد یکی دیگر از اسرار ثروت را برای دانش آموختگان خود بیان کند، کلیدی برای ثروت با نام رشوه که به نظر شیطان می‌تواند بسیاری از مشکلات مادی انسان‌ها را حل کند و انسان را یک شبه میلیاردر کند. برخی از افراد که هنوز در کلاس روحیه تحقیق داشتند دست به کار می‌شوند  و باز در تحقیقات خلاف حرف‌های شیطان ثابت می‌شود:

وَلاَ تَأْکُلُواْ أَمْوَالَکُم بَیْنَکُم بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُواْ بِهَا إِلَی الْحُکَّامِ لِتَأْکُلُواْ فَرِیقًا مِّنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالإِثْمِ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ؛ و اموالتان را در میان خود به ناحق مخورید و آن را به سوی قاضیان (به عنوان رشوه) سرازیر نکنید تا پاره‌ای از اموال مردم را به گناه و ناحق بخورید در حالی که (حرمت کارتان را) می‌دانید.( البقرة:  188)

در تحقیقات مشخص می‌شود  که رشوه می‌تواند آثار بدی از جمله حذف عدالت، یأس و ناامیدی ضعفا، جرأت و جسارت اقویا، فساد و تباهی حاکم و قاضی، از بین رفتن اعتماد عمومی را در جامعه گسترش دهد و جامعه را به فساد و تباهی بکشاند .

اما دیدگاه قرآن کریم در مورد ثروت(کلید های طلایی برای پولدار شدن) آن است که برای بدست آوردن پول و ثروت باید سعی و تلاش کرد و بدون سعی و تلاش انسان در زندگی خود به هیچ آروزیی نمی‌رسد: وَ مِنْ رَحْمَتِهِ جَعَلَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ لِتَسْکُنُوا فیهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ؛ و از رحمت او آنکه برای شما شب و روز را پدید آورد تا در آن یک، بیاسایید و در این یک به طلب روزی برخیزید، باشد که سپاس گویید.( القصص:  73)

 و اگر بدون سعی تلاش به مقام و یا ثروتی برسد چون این آرزو بر خلاق این قاعده قرآنی است که می‌فرماید:

وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَی؛ و اینکه برای انسان جز آنچه تلاش کرده چیزی نیست (نجم39)

 آن مقام و ثروت نه تنها مایه آسایش او نیست بلکه اسباب و رنج و بدبختی و درد سر او را فراهم می‌کند و دامی است برای او که باید از آن دوری کند.

با آشکار شدن هویت شیطان و مدرسه دروغین او عده زیادی مدرسه موفقیت را ترک می‌کنند  ولی هنوز این مدرسه علاقه مندان زیادی برای شرکت در کلاس‌ها دارد و به زودی‌ ترم دوم کلاس‌ها برگزار می‌شود .