تصاویری از محل زندگی حضرت مهدی(عج)

 
 
 

 

 
 
 بر فراز سرداب، گنبدی کاشی‌کاری قرار دارد. بر مدخل ورودی سرداب، دری نصب شده که به «باب الغیبة» معروف است و پشت آن، اتاق کوچکی به طول ۲ متر و عرض ۵/۱ متر وجود دارد که به محل غیبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف مشهور است.

چاهی معروف به «چاه غیبت» نیز در گوشه همین اتاق وجود دارد؛ ولی در متون معتبر شیعی، به چاه غیبت یا محل غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اشاره نشده است و بزرگان شیعه نیز به انکار آن پرداخته‌اند.

علت این نامگذاری این است که چون عده‌ای از زائران در داخل سرداب، از حوضی که محل وضوی امام هادی و عسکری علیهم‌السلام بوده به عنوان تبرک خاک بر می‌داشتند کم کم به چاه غیبت معروف شد.

داستان غیبت حضرت مهدی (ع) در سرداب «سامرا» و زندگی کردن آن حضرت در این مکان، دروغ و بهتانی بیش نیست و هیچ یک از بزرگان شیعه، چنین باوری ندارند.

آن حضرت بنا به روایات در میان مردم زندگی می‌کند و در موسم حج حاضر می‌شود، ولی مردم او را نمی‌شناسند.

مسلمانان هم اکنون این خانه و این سرداب را محترم می‌دارند؛ زیرا امامانشان در این خانه زندگی می‌کردند، و در همین خانه، امام هادی (ع)، امام عسکری (ع) و نیز امام مهدی (ع) خداوند سبحان را عبادت می‌کردند.

این یک امر معقول و طبیعی است که به دلیل علاقه مندی به پیشوا و رهبر دینی، آنچه متعلق به او است محترم داشته شود، در میان تمامی ادیان و مذاهب چنین است و شیعه از این عشق و احترام به مکان‌های مقدس و مشاهد مشرفه دفاع می‌کند و آن را از مصادیق «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ» می‌داند.

سرداب به معنی زیرزمین است، که در زیرِ زمین ساخته می‌شود، تا در شدت گرمای تابستان، به آن پناه برند، اکثر خانه‌های مناطق گرمسیری عراق، از قدیم و ندیم دارای سرداب می‌باشد، تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرد، خانه امام حسن عسکری (ع) در شهر سامرا نیز دارای سرداب بود، مدتی امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) در این سرداب زندگی کردند، و حضرت مهدی (ع) نیز در این سرداب زندگی نموده است، بنابراین، این سرداب به خاطر زندگی این بزرگواران، مبارک و پر میمنت شده است.

عکس: محمد دهقانی

/ 8 نظر / 18 بازدید
عمه

سلام...آقاسید گرامی افتخارمیکنم که مخاطبم شدی.من اکثرا از تی وی برنامه سمت خدارادنبال میکنم امروز حاج آقا عالی گفتن بهتره اسم حضرت صاحب را م- ه- د-ی نگوییم وننویسیم.چون بسیاراحترام دارندوبهتر آنست که اسامی والقاب دیگر که بالای 500 لقب هستند رابکاربگیریم .البته نکته دیگر گفتن به فتوای مراجع خودتان رجوع کنید.[خجالت][شرمنده][شرمنده][گل]

عمه

شمامیتوانید سمت خدارا ازسایتش مرورکنید برای اثبات نقل قولم.

عمه

ممنون که نوشتید اتفاقا من مخففشو توحال کارکردن گوش میکردم متوجه م -ح-د ویام-ه-د-ی.الان که دقت کردم شمادرست گفتید همین کلمه شمابوده چون اخرش یا نداشت.لطفا فارسی بنویسید سایت سمت خدا شبکه 3

پویا

به خاطر بسپاریم … که همراهی خدا با انسان ، مثل نفس کشیدن است … آرام ، بی صدا ، همیشگی … ! [گل]

کتابخانه عمومی شهید اول

سلام لطفا وبلاگ کتابخانه عمومی شهید اول را لینک دوستان خود قرار دهید . و درضمن برای شبکه کتابخوانان حرفه ای هم لینک بقرار دهید و هم تبلیغ کنید .باتشکر

کتابخانه عمومی شهید اول

سلام لطفا وبلاگ کتابخانه عمومی شهید اول را لینک دوستان خود قرار دهید . و درضمن برای شبکه کتابخوانان حرفه ای هم لینک بقرار دهید و هم تبلیغ کنید .باتشکر

صدای دوست

« خدا پر داد تا پرواز باشد، گلویی داد تا آواز باشد. خدا می خواست باغ آسمانها ، به روی ما همیشه باز باشد . خدا بال و پر و پرواز شان داد، ولی مردم درون خود خزیدند. خدا هفت آسمان باز را ساخت ، ولی مردم قفس را آفریدند.»[گل]

یه بنده خدایی

سلاااااااااااااااااااااااااااااام اینکه هستن عاااااااااااااااااااااااااااااااالیه[گل] میتونم بپرسم چرا نمیخواین مدرسه دخترانه رو بردارین؟!!!!!!!!